Eating for $5/day

We're trying to live cheap and pay the house off on one salary.  Food is our biggest expense, with health insurance and campground fees tying for second place.  You always here about people living in poverty being unable to eat healthy because it is too expensive.  I call bull**** on that.  Here's a daily food plan that is at, or slightly above $5/day.

So $5/day x 2 adults, plus one sub 30 pound kid, we should be able to feed our family real food for $15/day, or about $45o/month. Theory testing starts October 1st.




0 comments:

Post a Comment

 

Travel Map

Travel Map
Our Travel Map

About

Sold the RV after living in it for two years and settled down for a couple years in Ketchikan, Alaska. Small town, lots of rain, good work environment, lots to do and see.............